Docieplanie stropów piwnic u Łukasza Tarki

Dlaczego warto docieplić strop piwnicy?

Ocieplenie ma duże znaczenie dla kosztów ogrzewania domu. Ponieważ wydatki związane z zakupem paliw opałowych są sporym obciążeniem dla budżetu rodzinnego i stanowią największy wydatek związany z eksploatacją budynku, warto zrobić wszystko, żeby ograniczyć je do minimum.

docieplenia stropów piwnic
Wykorzystanie takich materiałów jak styropian, wełna mineralna, czy płyty polistyrenowe, to skuteczny sposób na ograniczenie utraty ciepła. Trzeba także pamiętać o tym, że w każdym domu istnieje kilka miejsc, które mają szczególne znaczenie w przypadku izolacji termicznej. Jednym z nich jest z pewnością strop piwnicy. Dotyczy to przede wszystkim piwnic, które nie zostały ocieplone lub ich ocieplenie jest niewielkie i nie są ogrzewane. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest docieplanie stropów. Można je wykonać między innymi przy pomocy styropianu. Dzięki temu można ograniczyć straty ciepła z ogrzewanych pomieszczeń.

Wykonanie takiego ocieplenia nie stanowi dużego wydatku, nie jest także również bardzo pracochłonne i nie wymaga fachowej wiedzy. Jednocześnie przekłada się na raczej wymierne oszczędności, które da się zauważyć w kolejnym sezonie grzewczym. Docieplanie stropów piwnic jest więc jednym dobrym rozwiązaniem, które można zastosować w przypadku zimnej, nieocieplonej piwnicy. Możliwość docieplenia jest szczególnie ważna w starych budynkach, gdzie możliwości zaizolowania całej piwnicy są raczej niewielkie. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest pomyślenie o właściwym ociepleniu już w czasie budowy. Dzięki temu można później uniknąć komplikacji związanych z dodatkową izolacją.
Przed wykonaniem docieplenia piwnicy warto wybrać odpowiedni materiał oraz przemyśleć grubość warstwy izolacyjnej. W ten sposób będzie można osiągnąć dobre skutki. Jednocześnie trzeba pamiętać, że wszystkie oszczędności w tym zakresie będą przekładać się na zwiększenie wydatków na ogrzewanie. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zainwestować w lepsze ocieplenie i płacić mniej za opał, co może przełożyć się na konkretne oszczędności w skali kilku lat.