Kryzysu w logistyce nie ma!

W Polsce po trzecim kwartale 2022 roku istnieje ponad 27 milionów metrów kwadratowych przemysłowo-logistycznych, co stanowi 19% wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Siedem regionów ma obecnie ponad 1 milion metrów kwadratowych tego typu przestrzeni. Logistyka nie spowalnia i ma apetyt na więcej. Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, 58% przedstawicieli sektora spodziewa się wzrostu obrotów, a taki sam odsetek planuje zatrudniać – wynika z raportu CBRE i Panattoni „Confidence Index 2022”. Wyzwaniem będzie spadająca dostępność przestrzeni, ponieważ choć zainteresowanie magazynami e-commerce słabnie, widzimy boom w produkcji.

W obliczu rosnących wyzwań gospodarczych, takich jak inflacja, wyższe koszty prowadzenia działalności czy spadek liczby zamówień, sektor logistyczny pozostaje silny i skupiony na dynamicznym rozwoju. Większość przedstawicieli tej branży spodziewa się wzrostu obrotów, co wiąże się również z wzrostem zatrudnienia. To niezwykle rzadkie, ponieważ większość sektorów nastawia się na przetrwanie, co oznacza, że skupiają się na utrzymaniu obecnej sytuacji zarówno pod względem obrotów, jak i zatrudnienia. To dowód na to, że rozpęd, jaki sektor przemysłowo-logistyczny zyskał w trakcie pandemii, utrzymuje się i na razie nie ulegnie zmianie – mówi Anna Bielacka, starsza konsultantka w dziale doradztwa i badań w CBRE.

Rośnie liczba magazynów w Polsce

Według raportu CBRE i Panattoni za trzeci kwartał 2022 roku, zasoby przemysłowo-logistycznych powierzchni w Polsce przekroczyły 27 milionów metrów kwadratowych, co stanowi wzrost o 19% w porównaniu do roku poprzedniego. W drugim kwartale tego roku Szczecin przekroczył granicę 1 miliona metrów kwadratowych tego typu przestrzeni, co oznacza, że w Polsce mamy już siedem regionów z taką ilością magazynów. W budowie nadal znajduje się 4 miliony metrów kwadratowych, czyli o 8% więcej niż rok wcześniej. Jednak w trzecim kwartale nastąpił spadek powierzchni w budowie w porównaniu do poprzedniego kwartału o 9%.
Powierzchnia w budowie może w przyszłości spadać ze względu na to, że banki finansujące inwestycje oczekują wyższego poziomu zabezpieczenia najmu niż dotychczas. Trzeci kwartał był pierwszym od półtora roku, kiedy rozpoczęto mniej niż 1 milion nowych budów, co może wpłynąć na dostępność powierzchni, co będzie problemem dla wielu sektorów. Chociaż branża e-commerce obecnie jest mniej zainteresowana powierzchniami przemysłowo-logistycznymi niż w czasie pandemii, to miejsce to zajmuje produkcja, która staje się coraz ważniejszym składnikiem popytu. Ich umowy stanowią już 18% wszystkich – dodaje Anna Bielacka z CBRE.

Logistyka na wysokich obrotach

Większość przedsiębiorców w Polsce patrzy z dużym lękiem na przyszły rok, ale przedstawiciele sektora logistycznego nie doświadczają tego strachu. Według raportu CBRE i Panattoni „Confidence Index 2022”, większość zajmujących się tym sektorem oczekuje wzrostu obrotów w przyszłym roku (58%), natomiast 26% spodziewa się spadku, a 16% uważa, że obroty pozostaną bez zmian. Wyniki różnią się wśród różnych grup respondentów. 84% firm logistycznych uważa, że obroty wzrosną lub pozostaną bez zmian, 64% przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych jest tego samego zdania, natomiast co najmniej jedna trzecia spodziewa się spadku obrotów.

Prognozy wzrostu w branży logistycznej oraz duży popyt wśród operatorów na przemysłową powierzchnię potwierdzają, że w czasach pełnych wyzwań, w obliczu zrywających się łańcuchów dostaw, posiadanie odpowiedniej bazy logistyczno-magazynowej jest kluczowym elementem zapewniającym ciągłość działania biznesu. Ponadto Polska dzięki strategicznej lokalizacji w centrum Europy staje się idealnym miejscem do prowadzenia działalności obsługującej cały kontynent. Dobrze rozwinięta infrastruktura, dostęp do atrakcyjnych lokalizacji i nadal niższe koszty operacyjne niż na zachodzie przyciągają firmy o lokalnym, regionalnym i globalnym zasięgu – mówi Marek Dobrzycki, Managing Director z firmy Panattoni.

Pracownicy sektora przemysłowo-logistycznego nie powinni się obawiać o swoje miejsca pracy, ponieważ tylko 6% firm planuje redukcję etatów. Większość firm planuje szukać nowych pracowników. Przedstawiciele sektora odpowiedzieli, że 58% z nich planuje zwiększyć lub utrzymać zatrudnienie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Interesująco, w zeszłym roku 41% respondentów planowało nowe rekrutacje, co oznacza wzrost o 17 punktów procentowych. Podobnie jak w przypadku wzrostu obrotów wyróżniają się firmy logistyczne – 68 proc. spodziewa się wzrostu zatrudnienia i nie ma w ogóle planów związanych z redukcją. Wśród firm handlowych i produkcyjnych 48 proc. chce zatrudniać, 40 proc. nie będzie nic zmieniać, a 12 proc. przewiduje niewielki spadek zatrudnienia.