Grafolog – Ekspertyzy grafologiczne

Dla wielu grafolog to nieznany dobrze zawód, który polega na sprawdzaniu, czy dany tekst napisała właściwa osoba, czy ktoś go podrobił. Jednak tak naprawdę praca grafologa (http://grafolog-holowko.pl/) jest dużo bardziej ciekawa i interesująca. Na podstawie krótkiego, odręcznego tekstu dobry specjalista potrafi powiedzieć zaskakująco dużo o autorze. Dlatego, zawód ten jest coraz bardziej ceniony i wykorzystywany w wielu sytuacjach.

Czym zajmuje się biegły sądowy grafolog?

Grafolog (http://grafolog-holowko.pl/) to bardzo potrzebny zawód, który znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach. Jednak jest on trochę owiany tajemnicą. Przede wszystkim grafolog jest kojarzony z pracą policji i sądu. Przeprowadza on szczegółowe ekspertyzy, które pozwalają stwierdzić, czy podpis, albo cały dokument jest autentyczny. Podrobienie bowiem jet przestępstwem, które może być karane nawet pobytem w więzieniu. Specjalista, dzięki wielu dostępnym narzędziom, może rozwiać wszelkie, pojawiające się wątpliwości. Między innymi zwraca on uwagę na rozmiar poszczególnych liter, ich kształt oraz nachylenia, a także odstępy i znaki szczególne. Grafolog zajmuje się także dokładną analizą anonimów, aby określić jakim typem człowieka może być nadawca. Sprawdza on też autentyczność testamentów.

Ponadto grafolodzy coraz częściej zostają zatrudnieni w różnych typach firm, aby brać udział w procesach rekrutacyjnych. Odpowiednia analiza odręcznego fragmentu pisma, pozwala na ustalenie, czy dany kandydat nadaje się do objęcia wybranego stanowiska. Jest to szczególnie istotne i pomocna, podczas aplikacji na wysokie i odpowiedzialne stanowiska. W Polsce taka forma działań grafologa jest jednak jeszcze stosunkowo mało popularna, w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, czy Francji.

Grafolodzy znajdują także zatrudnienia w muzeach, czy instytutach zajmujących się badaniem historii. Pomagają oni określić, skąd pochodzi dany rękopis i kto jest jego prawdziwym autorem.

Wszystkie ekspertyzy grafologiczne (http://grafolog-holowko.pl/) są niezwykle wnikliwe i dokładne. Nie wystarczy tylko pobieżnie przyjrzeć się literom, aby uzyskać potrzebną wiedzę o autorze. Grafolog bada mnóstwo cech i ich związków między sobą. Ponadto określa on zewnętrzne i wewnętrzne czynniki, które mogły mieć wpływ na autora danej próbki. Pismo może wyglądać inaczej, kiedy pogoda się brzydka, a inaczej w słoneczny dzień. Podobnie wpływ może mieć ciśnienie, samopoczucie, zdenerwowanie itd.

Biegły sądowy grafolog

Jak wspomniano powyżej, grafolog to przede wszystkim zawód, który kojarzy się z pracą policji i sądu. Wielu specjalistów, poświęca się tylko tego rodzaju pracy. Analizują oni pismo i dokumenty pod kątem ich autentyczności, dzięki wykorzystywaniu metody graficzno – porównawczej. W dzisiejszych czasach jest to szczególnie ważne, ponieważ ludzie uciekają się do najróżniejszych pomysłów, aby jak najlepiej podrobić czyjeś pismo. Często zdarza się, że np. ktoś przy pomocy skanera nanosi czyjś podpis na dokument, drukuje, a potem wyraźnie poprawia długopisem lub piórem. Na pierwszy „rzut oka” można nie dostrzec, żadnej nieprawidłowości, a dokument może wyglądać na prawdziwy. Jednak dzięki odpowiedniej ekspertyzie grafologicznej, możliwe jest ujawnienie fałszerstwa.

Sprawdzanie opinii biegłych – ekspertyzy grafologiczne

Biegły sądowy grafolog dokonuje dokładnej analizy. Jednak niekiedy, aby potwierdzić jego zdanie, dane osoby decydują się na skorzystanie z usług niezależnych firm, jak np. Grafolog – Holowko. Jest to bardzo istotne, ponieważ opinia biegłych może mieć znaczący wpływ na dalsze życie danego człowieka. Jej dodatkowa weryfikacja pozwala uniknąć przykrych konsekwencji i problemów. Aby sprawdzić prawdziwość takiego dokumentu, należy go dostarczyć, a oprócz tego jakiś materiał porównawczy.

Badanie różnych próbek pisma

Do grafologa można się zwrócić prywatnie, w celu zbadanie rożnego typu próbek pisma m.in. anonimów lub testamentu.

Badanie anonimów

W dzisiejszych czasach, kiedy świat szybko biegnie do przodu i wiele osób jest zaślepionych chęcią zysku, coraz częściej można się spotkać z różnymi anonimami i pogróżkami. Ich nieprzyjemna treść może wywołać uzasadnione obawy. Praca grafologa pozwala na ustalenie autora tego typu wiadomości. Aby umożliwić jego namierzenie i ukaranie. Jednak, aby taka analiza była możliwa, grafolog musi otrzymać także, materiał porównawczy pochodzący od podejrzanych osób. Kiedy jednak nie ma takiej możliwości, specjalista na podstawie próbek pisma może określić profil psychologiczny autora i ustalić wiele informacji na jego temat. Może to mieć duży wpływ na przebieg śledztwa.

Badanie testamentów

Ekspertyzy grafologiczne mogą także, mieć na celu ustalenie autentyczności testamentu, jeśli następują jakiekolwiek podejrzenia co do jego podrobienia. Aby to sprawdzić, grafolog potrzebuje oryginału dokumentu i materiału porównawczego, który z całą pewności pochodzi od rzekomego autora testamentu. Zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju, można sporządzić testament ręcznie, bez konieczności ingerencji notariusza. Jednak takie działanie niewątpliwie kusi oszustów. Dlatego, bardzo często biegły grafolog spotyka się z tego typu zleceniami.

Cennik działań grafologa

Cennik grafologa może się trochę od siebie różnić. W przypadku firmy Grafolog – Holowko, koszt realizacji danego zlecenia, jest określany na podstawie kalkulacji czasu pracy, stawek określonych w dokumentach państwowych takich jak Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, a także taryf uwzględnianych po dokonaniu ekspertyzy. Jeśli dokonuje się prywatnych ekspertyz, ich koszt jest określany z góry po przeanalizowaniu zlecenia.

Praca grafologa – ciekawostki

Analiza pisma, nie jest prosta i wymaga wielkiej uwagi i skupienia się na drobnych szczegółach. Jednak „na pierwszy rzut oka” grafolog może określić kilka znaczących zależności:

  • jeśli podpis danej osoby, za każdym razem różni się od siebie, może to znaczyć, że ta osoba, chce udawać kogoś innego i nadal poszukuje swojej prawdziwej tożsamości,
  • duże litery mogą oznaczać, że dana osoba jest odważna i przebojowa,
  • małe litery, z kolei cechują osobę skromną i cichą,
  • pismo pochylone w lewą stronę, u osoby praworęcznej może oznaczać, że chce ona się wyróżnić, natomiast pismo pochylone w prawo, dotyczy rozwiniętej komunikatywności i zdolności do przewodzenia większym grupą,
  • kropka nad literę „i” mówi bardzo dużo o osobowości autora, jeśli leży zawsze delikatnie po lewej stronie, osoba pisząca może być ostrożna i przezorna, natomiast po prawej stronie kropkę stawiają osoby nerwowe i wyrywne.

Analiza pisma człowieka, pozwala na pozyskanie naprawdę wielu informacji, które po zweryfikowaniu okazują się prawdziwe. Wystarczy sięgnąć po próbkę własnego pisma i sprawdzić ją pod kątem podanych wyżej wytycznych.