Rany – rodzaje, sposoby na przyspieszenie gojenia, wskazówki

Skaleczenia i rany to codzienność. Do ich powstania dochodzi zazwyczaj bardzo szybko, a czas gojenia się ran jest zróżnicowany i zależy od indywidualnych predyspozycji osoby. Obecnie na szczęście dostępne są preparaty, które nie tylko przyspieszają proces gojenia, ale także zapobiegają powstawaniu blizn. Jak przyspieszyć gojenie ran? Czy szybkie gojenie ran jest w ogóle możliwe? 

Co to jest rana?

Zgodnie z definicją rana to nic innego jak przerwanie anatomicznej ciągłości poszczególnych tkanek. Przerwanie może być samoistne bądź też być wynikiem działania zewnętrznego czynnika. Do głównych czynników zewnętrznych zaliczamy urazy mechaniczne, termiczne, chemiczne oraz tak zwaną energię promienistą. Zasadniczo wyróżnia się także rodzaje ran, a pośród nich znajdują się rany:

 • Cięte,
 • kłute,
 • postrzałowe,
 • tłuczone,
 • kąsane,
 • szarpane.

Zazwyczaj w chwili uszkodzenia skóry niejednokrotnie osoba zastanawia się, co przyspiesza gojenie ran oraz czy maść na gojenie ran jest skutecznym preparatem do tego celu. O tym poniżej.

Proces gojenia się ran

Proces gojenia się ran polega na wielu skomplikowanych procesach biologicznych zachodzących w organizmie. Procesy te zmierzają do zamknięcia i zagojenia rany oraz do powstania blizny. Można powiedzieć, że procesy gojenia się ran następują już w momencie jej powstania. Są one złożone i dynamiczne. W pierwszym etapie zauważyć można widoczne utworzenie się niewielkiej torebki z krwią, która tamuje wypływ krwi. Ten biologiczny opatrunek chroni wnętrze rany i nie doprowadza d przedostania się szkodliwych czynników do jej wnętrza. Dzięki temu nie powstaje zakażenie. Niestety odpowiedź na to, jak przyspieszyć gojenie ran nie jest prosta. W przypadku, kiedy rana jest niewielka, proces ten zachodzi szybko, a blizna w wielu przypadkach w ogóle nie powstaje. Jednak jeżeli rana jest głęboka, pomocna może okazać się maść na gojenie ranRany postrzałowe, szarpane i cięte to trudno gojące się rany, dlatego ważne jest szybkie działanie.

Sposoby na szybsze gojenie się ran

Maść na gojenie się ran

Co przyspiesza gojenie ran? W aptekach oraz w sieci dostępne są preparaty, takie jak na przykład Argotiab, czyli szybki sposób na szybsze gojenie ran. To jedna z niewielu skutecznych maść na rany przyspieszająca gojenie, która zawiera w sobie srebro koloidalne i nadaje się do leczenia ran spowodowanych odleżynami, oparzeniami i innymi czynnikami, w wyniku których doszło do uszkodzenia skóry. Głównymi wskazaniami do stosowania tej maści są owrzodzenia, oparzenia, infekcje skóry i poparzenia pupy wśród niemowląt. To obowiązkowy preparat w każdej apteczce! Tak więc z Argotiab szybsze gojenie ran jest możliwe!

Aloes

Nie od dziś wiadomo, że aloes działa kojąco na skórę i hamuje rozwój bakterii. Trudno gojące się rany mogą zostać szybko zabliźnione zwłaszcza u osób, których interesuje szybkie gojenie ran ze względu na specyfikę pracy, bądź obniżone samopoczucie przez oszpecenie ciała. Aloes dostępny jest w formie żelu oraz kremów zarówno w aptekach, jak i sieci.

Czynniki, które wpływają na proces gojenia ran

Wiadomo już, w jaki sposób powstają rany oraz że maść na rany przyspieszająca gojenie może okazać się skutecznym antidotum w walce z ranami. Warto jednak zwrócić uwagę także na to, jakie czynniki wpływają na proces gojenia ran. Tak na prawdę proces ten zależy od szeregu czynników, takich jak:

 • Kształt rany,
 • rozmiar,
 • głębokość,
 • obecność czynników obcych w ranie,
 • rodzaj rany.

Do czynników, które mogą opóźniać proces gojenia się ran zalicza się przede wszystkim zakażenie rany, obecność tak zwanej tkanki martwiczej, niedostateczne ukrwienie, czy wysięk. Niestety czynniki te w znacznym stopniu opróżniają procesy gojenia i źle wpływają na bliznę.

Jak postępować w przypadku powstania rany?

Zupełnie inaczej będzie prezentowała się pielęgnacja rany ostrej i rany przewlekłej, dlatego należy mieć to na uwadze. Jeżeli rana jest głęboka lub ma duży rozmiar, konieczne jest odwiedzenie gabinetu lekarskiego w celu opatrzenia rany.

Określenie rodzaju ran

W niektórych przypadkach konieczne jest podanie odpowiednich zastrzyków przeciwtężcowych oraz środków wspomagających gojenie się ran, jak na przykład maści na gojenie ran.

Odkażenie i przemycie ran

Na początku należy przepłukać ranę zimną wodą. Do tego doskonale nada się także roztwór chlorku sodu 0,9%. Nie należy jednak stosować wody utlenionej ani spirytusu, gdyż podrażnia to miejsce rany.

Zabezpieczenie rany

Ranę zabezpieczyć należy także maścią na rany lub sprayem. Ograniczy to dostęp bakterii oraz przyspieszy proces gojenia.

Chcesz zostać mamą? Sprawdź!
LACTINOVA® mama to specjalistyczny, doustny probiotyk uzupełniający mikrobiotę:
LACTINOVA® mama to specjalistyczny, doustny probiotyk uzupełniający mikrobiotę.